Research Animal Foods
Food for laboratory animals in a variety of types, sizes, and caloric intake for the dietary needs of lab animals; includes grain-based, high fat, vitamin fortified, liquid diets, mineral mixes, yeasts, oils, and others.
Product Type
- (960)
- (1)
- (17)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (10)
- (9)
- (2)
- (1)
- (15)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
Length (English)
- (762)
- (2)
- (15)
Length (Metric)
- (2)
- (15)
- (762)
Filtered Search Results
Products from some of our suppliers do not display in filtered search results. Please
clear all filters
to see these products.
Search Within Results
Keyword Search:
Clear All
31
–
45
of
807
results
MP Biomedicals Low Iodine Diet, Fortified With Vitamins, Pellet
Vitamin fortified diet, low in iodine.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Format | Pellet |
| Length (Metric) | 0.3048 m |
| Product Type | Animal Diet |
| Length (English) | 1 ft. |
| Storage Requirements | Room Temperature |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Format | Solid/Semisolid - Greasy or Creamy |
|---|---|
| Product Type | Animal Diet |
| Storage Requirements | 15°C to 30°C |
| For Use With (Application) | Lard is commonly used in the preparation of research animal test diets |
| Species | Rat |
MP Biomedicals Protein Maintenance Diet, Low Protein, Powder
12% protein in diet. Methionine added to help increase health of animal.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Format | Powder |
| Length (Metric) | 0.3048 m |
| Product Type | Animal Diet |
| Length (English) | 1 ft. |
| Storage Requirements | Room Temperature |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Format | Powder |
| Length (Metric) | 0.3048 m |
| Product Type | Animal Diet |
| Length (English) | 1 ft. |
| Storage Requirements | Room Temperature |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Product Type | Animal Diet |
|---|---|
| Storage Requirements | Room Temperature |
MP Biomedicals Biotin Free Test Diet, Rat, Powder
Diet deficient in biotin. Used in research involving rats.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Format | Powder |
| Length (Metric) | 0.3048 m |
| Product Type | Animal Diet |
| Length (English) | 1 ft. |
| Storage Requirements | Room Temperature |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Format | Powder |
| Length (Metric) | 0.3048 m |
| Product Type | Animal Diet |
| Length (English) | 1 ft. |
| Storage Requirements | Room Temperature |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
MP Biomedicals Amino Acid Diet, Synthetic, Powder
Diet rich in Amino Acids. Can be added into agar gel to increase palatability.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Format | Powder |
| Length (Metric) | 0.3048 m |
| Product Type | Animal Diet |
| Length (English) | 1 ft. |
| Storage Requirements | Refrigerated |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
MP Biomedicals Channel Catfish Diet, Powder
Powdered fish diet for channel catfish. Water must be added. Agar, casein, dextrin and salt mixture.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Format | Powder |
| Length (Metric) | 0.3048 m |
| Product Type | Animal Diet |
| Length (English) | 1 ft. |
| Storage Requirements | Room Temperature |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Product Type | Animal Diet |
|---|---|
| Storage Requirements | Room Temperature |
| For Use With (Application) | Research animal diet |
MP Biomedicals Choline Control Diet, Modified, Powder
Diet for animals used to study liver injury in conjunction with methionine/choline deficient diet.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Format | Powder |
| Length (Metric) | 0.3048 m |
| Product Type | Animal Diet |
| Length (English) | 1 ft. |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Format | Powder |
| Length (Metric) | 0.3048 m |
| Product Type | Animal Diet |
| Length (English) | 1 ft. |
| Storage Requirements | Refrigerated |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Product Type | Animal Diet |
|---|---|
| Storage Requirements | 2°C to 8°C |
| For Use With (Application) | Rodent diet |
MP Biomedicals™ Carbohydrate Diet, High Modified
Carbohydrate Diet, High Modified a normal test diet modified to contain 68% carbohydrate by weight.
| Format | Pelleted |
|---|---|
| Product Type | Carbohydrate Diet |
| Storage Requirements | Store at 2°C to 8°C |